ABC podłóg drewnianych

Jakie gatunki drewna stosuje się do produkcji podłóg?

Drewno krajowe

Najczęściej podłogi drewniane układa się z desek dębu, buku, brzozy, grabu i jesionu. Spośród innych gatunków drewna krajowego używane są również: świerki, jodły, sosny, modrzewie, a nawet klon, orzech, wiąz i czereśnie. Podłogi drewniane z reguły stosuje się w sypialniach, pokojach, salonach, biurach, halach sportowych.

Ze względu na odporność na niszczenie i wilgoć takie gatunki jak modrzew lub dąb nadają się również do podłóg na korytarzach i schodach oraz w łazienkach i kuchniach.

Drewno egzotyczne

Coraz częściej do wykonywania podłóg drewnianych stosuje się też drewno egzotyczne. Najpopularniejsze gatunki to orzech kanadyjski, wenge,cherry, tali, badi, jatobe, padouk, doussie, iroko, kempas, merbau, tek itd. Drewno egzotyczne oferuje niepowtarzalne walory kolorystyczne i interesujące układy słoi.

Ponadto jest twarde, odporne na ścieranie, odkształcanie i wilgoć. Istnieją też materiały podłogowe wyciszające i antyalergiczne sprawdzające się w sypialniach oraz pokojach dziecięcych np. wykładziny korkowe. Każdorazowy wybór gatunku drewna na podłogę warto skonsultować z profesjonalistą, który zna specyfikę i technologię olejowania, lakierowania i konserwacji. Zapraszamy!

Jak należy dbać o podłogi drewniane?

Pielęgnacja

Dobrze pielęgnowana podłoga drewniana to trwała i ekologiczna inwestycja na ponad 50 lat. Pamiętajmy jednak: podłogi drewniane pracują!

Dlatego radzimy:

 • utrzymywać w miarę stałą temperaturę i wilgotność pomieszczeń,
 • na podłogach drewnianych unikać zarysowania, nanoszenia piasku i ziemi, rozlewania wody,
 • uważać na wysokie temperatury (np. z okolic kominka, pieca).

Piasek jest niedocenianym, ukrytym wrogiem drewniej podłogi, trzeba ją więc często zamiatać lub odkurzać.
Do lakierowanych podłóg drewnianych z desek, parkietów, mozaiki drewnianej najlepiej używać specjalnych specyfików, jak preparat LOBA CLEANER, i czyścić je wilgotnym (nie mokrym!) mopem lub szmatką z użyciem preparatu rozcieńczonego w wodzie.

Konserwacja

Podłogi lakierowane najczęściej konserwuje się specjalnymi środkami i pastami do lakierów. Natomiast woskowanie i olejowanie naturalnych podłóg drewnianych stosuje się przy parkietach i deskach podłogowych, które nie były lakierowane. Olejowanie lub woskowanie impregnuje drewno, chroni je także przed wilgocią i zabrudzeniem. Powinno się je stosować na podłogach drewnianych raz na 3-4 miesiące.

Rodzaje podłóg drewnianych

Wśród podłóg drewnianych możemy wyróżnić:

 • podłogi z litych desek o różnych rozmiarach,
 • parkiety drewniane (najczęściej układane w tzw. jodełkę),
 • mozaiki parkietowe,
 • podłogi z klepek drewnianych,
 • podłogi z desek lub parkietów kilkuwarstwowych albo z tzw. paneli podłogowych.

Tradycyjnym typem są podłogi z litych desek, kładziona na tzw. legarach (podkładzie z drewnianych belek). Współcześnie najczęściej stosuje się układanie podłóg drewnianych na podkładach złożonych z wylewki betonowej oraz warstw: izolacyjnej, ocieplającej i wyciszającej.

Popularne i tańsze od litych desek są gotowe do układania podłogi różnych producentów z desek lub parkietów klejonych 2-3 warstwowych.

Istnieje też wielki wybór na rynku tzw. paneli podłogowych. Pamiętajmy jednak, że większość z nich to tzw. panele laminowane składające się z warstw tworzyw imitujących wyglądem drewno, a nie z prawdziwego drewna!

Tymczasem tylko prawdziwe drewno nie uczula i zapewni niepowtarzalną atmosferę w Państwa pomieszczeniach!

Dlaczego cyklinować parkiet?

Podłogi drewniane z czasem ulegają zniszczeniu, a zakup i ułożenie nowej podłogi jest znacznie droższy od poddania starej podłogi renowacji, w tym cyklinowania. Nawet mocno zniszczoną podłogę fachowcy tacy jak my dadzą radę przywrócić do stanu używalności i estetyki, której nie powstydzi się jej właściciel. Mało tego – w wyniku renowacji podłodze można nadać nowy wygląd (kolor)!

Najprostszą metodą renowacji podłóg jest cyklinowanie i zakonserwowanie przez naniesienie nowych warstw impregnatów i lakieru. Obecnie najczęściej stosuje się bezpyłowe cyklinowanie parkietu. Łódzka firma Kraina Parkietu poleca tę technologię jako umożliwiającą czysty i szybki sposób na pozbycie się zniszczonej warstwy podłogi. Cyklinowanie i renowacja obejmują:

 • ścieranie papierami o różnej grubości,
 • tzw. szpachlowanie, czyli uzupełnianie szczelin, rys i ubytków,
 • ponowne szlifowanie i polerowanie,
 • impregnowanie (ewentualne barwienie, np. kolorowymi bejcami),
 • lakierowanie odnowionej podłogi.

W ten prosty i stosunkowo tani sposób nasze podłogi i parkiety odzyskują na lata swój dawny blask.

^Do góry strony